forum.radom.pl

Niezależne forum dyskusyjne radomian - od 2002 roku
Teraz jest 17 sty 2018, o 01:10

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Linux
PostNapisane: 16 lis 2006, o 19:02 
Powie?cio-pisarz
Powie?cio-pisarz

Ja mam taki temat. Chcia?bym sobie zainstalowa? Linuxa zamiast Windowsa, bo prawdopodobnie zakupie laptopa, ktory bedzie mi s?u?y? do pracy a panu oprogramowaniu z Microsoftu chce powiedzie? :FU: :) Jak? dystrybucj? najlepiej zainstalowa? ?? Interesuj? mnie te? programy pod ten system: komunikatory internetowe, programy do kompresji, nagrywania p?yt, edycji d?wi?ku, do odtw wszelakich multimediów (w tym filmów z napisami). Generalnie wszystko co umo?liwi prac? bez ogranicze? na przyzwoitym poziomie. Z góry dzi?kuje.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł:
PostNapisane: 16 lis 2006, o 19:40 
Pisarz
Pisarz

W praktyce Ubuntu powinno wystarczy? z tym ?e:
- najpierw musisz sprawdzi? czy jaka? wszystkie wa?ne komponenty laptopa chodz? pod Linuxem. Czasem nie dzia?a karta wifi, cz?sto czytnik kart SD/MC i tym podobne.
- nast?pnie sprawdzasz na ubuntuforums.org czy w tej dystrybucji wszystko dzia?a, tak?e czy dzia?a w najnowszej (6.10) wersji. Zdarzaj? si? nieprzyjemne niespodzianki.
- szczególn? uwag? nale?y po?wi?ci? kwestii pod??czenia do internetu. Je?li pod??czasz si? wbudowan? sieciówk? do switcza/routera to nie powinno by? problemów, ale oczywi?cie trzeba wiedzie? gdzie i co (jakie cyferki) wpisa?. Przy innych drogach dost?pu, zazwyczaj b?dziesz musia? przeczyta?/doci?gn?? dodatkowe komponenty.
- instalacja powinna by? prosta, cho? OIMW installer ma kilka wkurzaj?cych b??dów.
- wa?ne - w systemie nie ma obs?ugi mp3 (z powodów patentów), odpowiednie codeki doci?ga si? jednym, bardzo d?ugim poleceniem ale potrzeby jest dost?p do sieci. To samo polecenie za?atwia problem filmów.
Komunikatory - gajim,psi i ile? tam klonów gg
Nagrywanie p?yt - Brasero, K3B
Edycja d?wi?ku - Audacity
Multimedia - Amarok, Mplayer, Totem

Reasumuj?c - je?li nie chcesz si? bawi? kup legalnego windowsa.

Tytuł:
PostNapisane: 16 lis 2006, o 19:44 
Posteczkowy Potfur ;)
Posteczkowy Potfur ;)

zygzak napisał(a):
W praktyce Ubuntu powinno wystarczy?
Dokladnie. Jezeli Zwierzaku chcesz Ubuntu to moge Ci przyniesc wersje Ubuntu 6.06 LTS oraz (K)ubuntu (czyli Ubuntu ze srodowiskiem graficznym KDE).

Odezwij sie na pw. Zostalo mi troche plytek z tymi Ubuntu wiec moge Ci gdzies na miescie podrzucic.

Tytuł:
PostNapisane: 16 lis 2006, o 22:34 
Powie?cio-pisarz
Powie?cio-pisarz

Ok. Dzieki bardzo. A szczerze mam ochot? si? pobawi?, je?li to zapewni mi stabilniejsz? prac? systemu. Pozatym nie gram w gry itp, wi?c Linux b?dzie w porz?dku.

Tytuł:
PostNapisane: 17 lis 2006, o 16:06 
Site Admin
Site Admin

A ja tam zawsze jak musze to odpalam instalke po sieci Mandrivy (dawny Mandrake) i po sprawie... Ale od Windows'a nigdy nie odejde, bo lubie ten system i jest o niebo bardziej produktywny jako stacja robocza niz Linux. (niestety, taka prawda, do serwerow najlepszy, ale do codziennej pracy... moze to kwestia przyzwyczajenia)

Tytuł:
PostNapisane: 17 lis 2006, o 16:25 
Powie?cio-pisarz
Powie?cio-pisarz

Ubuntu 6.10
Dorian jestes doty?u ju? 6.10 jest od miesiaca.

Ostatnio chwale sobie CentOS przyjazny system jakos nie przepadam za debami
Najlepsze rozwiazanie jezeli ktos ma oprogramowanie supportowane
tylko na redhacie CentOs dobrze sobie z tym radzi

Tytuł:
PostNapisane: 17 lis 2006, o 18:28 
Bywalec
Bywalec

oskar napisał(a):
Ale od Windows'a nigdy nie odejde, bo lubie ten system i jest o niebo bardziej produktywny jako stacja robocza niz Linux. (niestety, taka prawda, do serwerow najlepszy, ale do codziennej pracy... moze to kwestia przyzwyczajenia)

Podobne zdanie mam jesli chodzi o system Windows. Do codziennej pracy wole u?ywa? tego systemu Co do linuxa to korzystam z Auroxa 9.4, dzia?a prawid?owo jako serwer. Tak, do serwerów najlepszy linux.

---
syriusz

Tytuł:
PostNapisane: 17 lis 2006, o 22:11 
Powie?cio-pisarz
Powie?cio-pisarz

Ale powiedzmy, ?e ccemy dostosowa? linuxa do normalnego u?ytkowania na codzie?. Co wtedy?? (troche to lamersko zabrzmia?o)

Tytuł:
PostNapisane: 17 lis 2006, o 22:41 
Pisarz
Pisarz

Zalezy co to znaycz normalna praca. Uscislij.

Ja uzywam slackware, chwale sobie, windowsa nie lubie, moze xp jest calkiem stabilny, ale jak czasami musze pracowac na win to czuje sie jak bez reki, albo i dwoch, brakuje mi mase programow etc... I szczerze mowiac nie wyobrazam sobie uzwania windowsa.

USERBAR HATER!
ANIMATED AVATARS HATER!

Tytuł:
PostNapisane: 17 lis 2006, o 22:50 
Powie?cio-pisarz
Powie?cio-pisarz

Edycja multimediów na przyzwoitym poziomie, poczta, komunikatory, managery plików, pakiety biurowe, programy do nagrywania DVD/CD, kompresja plikow/audio/video itp. Wszystko co na normalnym kompie oprócz gier. Aha i programy do wymiany plików p2p.

Tytuł:
PostNapisane: 17 lis 2006, o 23:42 
Pisarz
Pisarz

ja bym polecal cos z kde - do wypalania jest swietny k3b, amarok do mp3, w extra jest ktorrent, naprawde daje rade. Do kompresji to mencoder z pakietu mplayer - ewentualnie z jakas naklada na to - bylo cos w stylu kmencodera, ja za bardzo sie w cos takiego nie bawie, wiec dokladnie ci nie powiem, robilem tylko avi->dvd, a do tego wystarcza mi videotrans + dvdauthor + dvdstyler (ewentualnie kmediafactory), do gg to kadu (dobre bardzo), ale moze tobie bedzie pasowac gnugadu, albo ekg, do poczty thunderbird.. jesli pakiet biurowy to openoffice, albo koffice, ktore jest w kde. do mula jest [a/e/x]mule, do slsk nicotine (chyba najlepsze), albo musee
generalnie to nie wiem jaka dystrybucja, rzucilem nazwami programow, jak nie bedzie w pakietach dystrybucji to bez problemu znajdziesz na necie i doinstalujesz...
polacem slackware, moze bez klikalnych konfiguratorow i wizardow, ale przynajmniej sie czegos czlowiek uczy. nie ma do niego miliardow pakietow w standardzie, ale to raczej plus - jest to co najpotrzebniejsze, a jak czegos potrzeba to linuxpackages.net albo ze zrodel mozna doinstalowac i hula :)

USERBAR HATER!
ANIMATED AVATARS HATER!

Tytuł:
PostNapisane: 18 lis 2006, o 00:31 
Pisarz
Pisarz

QbaMiszcz napisał(a):
ja bym polecal cos z kde

... czyli Kubuntu.
Cytuj:
polacem slackware, moze bez klikalnych konfiguratorow i wizardow, ale przynajmniej sie czegos czlowiek uczy. nie ma do niego miliardow pakietow w standardzie,

i nie ma najwa?niejszej zalety Linuxa - systemu pakietów, czyli nici z regularnego i automatycznego pobierania nowych wersji programów. W multimediach jest to raczej potrzebne.

Tytuł:
PostNapisane: 18 lis 2006, o 22:24 
Pisarz
Pisarz

zygzak napisał(a):
i nie ma najwa?niejszej zalety Linuxa - systemu pakietów, czyli nici z regularnego i automatycznego pobierania nowych wersji programów. W multimediach jest to raczej potrzebne.

#swaret --update && swaret --upgrade
Jest tez slapt-get, choc nie wiem czy to dokladnie to o czym mowisz, nigdy nie interesowalm sie za bardzo tymi systemami pakietow, swaret mi wystarczal, jak czegos nie ma to sobie moge skompilowac co jakis czas...

USERBAR HATER!
ANIMATED AVATARS HATER!

Tytuł:
PostNapisane: 18 lis 2006, o 23:30 
Pisarz
Pisarz

Ok, czuj? si? pouczony.

Tytuł:
PostNapisane: 8 cze 2007, o 08:29 
Pocz?tkuj?cy
Pocz?tkuj?cy

Czy móg?by kto? mi ?opatologicznie wyt?umaczy? co zrobi?, co zrobi?, aby na ubuntu dzia?a? net(vectra)? Wcze?niej ca?y czas u?ytkowa?em windowsa, chc?c nauczy? si? linuxa, zamówi?em ubuntu(za darmo przysy?aj? 3 kopie, pokrywaj? równie? koszty przesy?ki(www.ubuntu.com)), ale nie umiem go obs?ugiwa? i bez pomocy internetu raczej ci??ko b?dzie mi si? go nauczy?.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]