forum.radom.pl

Niezależne forum dyskusyjne radomian - od 2002 roku
Teraz jest 22 kwi 2018, o 01:19

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 8 cze 2007, o 09:08 
Wierszokleta
Wierszokleta

Moze rowniez warto sie zainteresowac Fedora Core http://fedoraproject.org/

Przyjemne srodowisko pracy, latwo wszystko znalezc calkiem przyjemny dla poczatkujacego uzytkownika przynajmniej takie jest moje zdanie :D

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2007, o 10:46 
Powie?cio-pisarz
Powie?cio-pisarz

Fedora jak sama nazawa mowi jest Fe......

Bardzo duzo smieci dziwne zaleznosci pakietow takie poletko doswiadczalne redhata

Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2007, o 11:21 
Pisarz
Pisarz

gito napisał(a):
Ostatnio chwale sobie CentOS przyjazny system jakos nie przepadam za debami
Najlepsze rozwiazanie jezeli ktos ma oprogramowanie supportowane
tylko na redhacie CentOs dobrze sobie z tym radzi

Tak ale szczerze mowiac CentOS to raczej jest lepszy chyba jako system serverowy a nie multimedialny. Chociaz nie widzialem jeszcze 5 wiec moge sie mylic, ale na 4 np nie ma wielu pakietow nowszych a recznie to trzebaby wymieniac 90% systemu :)

Mandriva chyba lepsza do zwyklego uzytkowania, chociaz sam jej nie testowalem narazie.

Ja odejde zupelnie od windowsa jak mi flasha zrobia pod linuxa :)

gito napisał(a):
Fedora jak sama nazawa mowi jest Fe......

Bardzo duzo smieci dziwne zaleznosci pakietow takie poletko doswiadczalne redhata

No do fedory wrzucaja wszystkie smieci :) Chociaz na centOS'ie i tak sie czesto z jej pakietow korzysta.

Najlepsze Gry online

Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2008, o 15:21 
Pisarz
Pisarz

Osobi?cie u?ywam Gentoo, jedynej s?usznej dystrybucji Linuxa i sobie j? chwal?. Pot??ne narz?dzie emerge, pe?na konfigurowalno?? i to 'co?', co sprawia ?e inne dystrybucje mnie nie interesuj?.
Polecam.

Tytuł:
PostNapisane: 11 sty 2008, o 13:17 
Moderator
Moderator

Savage.Mephisto napisał(a):
Osobi?cie u?ywam Gentoo, jedynej s?usznej dystrybucji Linuxa i sobie j? chwal?. Pot??ne narz?dzie emerge, pe?na konfigurowalno?? i to 'co?', co sprawia ?e inne dystrybucje mnie nie interesuj?.
Polecam.

I co chwila co? niedzia?aj?ce po emerge -DuNpv world + instalacja czegokolwiek trwa kilka godzin (szczególnie jak jest to KDE/Gnome czy cokolwiek innego okienkowego).
Ale sam te? nie odchodz? od Gentoo bo jednak konfigurowalno?? i mo?liwo?? poznania systemu od podszewki jest lepsza ni? klikalne konfiguratory pod Jebuntu czy innymi Easy Dystrybucjami.

Tytuł:
PostNapisane: 3 lut 2008, o 15:06 
StaroGwardzista
StaroGwardzista

Jak to mowia -- czas to pieniadz... od tego sa konfiguratory aby zaoszczedzic na konfiguracji, pod warunkiem oczywiscie, ze wiemy co one robia. Po co piszemy sobie skrypty ulatawiajace prace ?? Zeby zaoszczedzic na czasie. Marza mi sie narzedzia, ktore dzialaja tak jak w windzie -- zmiana rozdzielczosci, podlaczenie drugiego wyjscia video na sasiedni monitor jednym kliknieciem - etc. bez kombinowania i marnowania czasu na kazdorazowe dostrajnie xorg.conf. Marzy mi sie narzedzie dzialajace 100% poprawnie przy konfiguracji sieci, gdzie dodam sobie siec bezprzewodowa z roznymi wariantami zabezpieczen jednym kliklnieciem bez marnowania czasu na kombinacje z ustawieniami w plikach konfiguracyjncyh. Coz stalem sie wymagajacym uzytkownikiem ;]
Ktos napisze, ze przeciez sa takie narzedzia -- owszem, sa - ale do doskonalosci im brakuje ;]

gentoo fajne zeby poznac system, poczuc smak kompilacji etc. ;] - w sumie fajna demagogia - mam gentoo na jednej maszynie z gnome i konfiguratorow tam pelno, hotpluga/coldpluga rowniez w gentoo mam - wiekszosc rzeczy to gentoo robi mi automagicznie -- dlaczego ? Bo go sobie tak skonfigurowalem. Dystrybucja to tylko zbior programow -- mniejsza lub wieksza + pewne rozwiazania laczace to wszystko w jedna calosc. Postawilem sobie to gentoo po fascynacji systemiami BSD, gdzie kompilacja pakietow z portow jest czyms podobnym do portage. Niestety czesto i gesto sam musialem sobie dorabiac ebuildy bo programy, ktorych potrzebowalem w repozytoriach nie bylo, w tych zewnetrznych takze.

Ale szczerze mowiac jak mam czekac pol dnia na przekompilowanie pakietow z upgrade w gentoo to mowie dosc . To dobre na jakas maszynke gdzie jest niewielka ilosc pakietow i upgrade robi sie raz na pol roku, jak sie jakis vuln pojawi. A jak sie ma tych pakietow setki to sie upgrade robi i robi i konca nie widac. Zaraz pewnie ktos powie, ze sa gotowe paczki -- owszem, ale jak juz mam instalowac z paczek to wole jednak inne dists ;]
Druga sprawa -- ciagle upgrady to koniecznosc sledzenia zmian zachodzacych.

Ale czy gentoo jest lepsze ?? Czy na ubuntu nie da sie zmieniac konfigow recznie ?? Czy trzeba uzywac gnomowego network-managera czy wifi-radar aby ustawiac bezprzewodowki ? Nie, zawsze mozna recznie poustawiac co i trzeba. Tylko po co - jak dwoma kliknieciami mam to czego potrzebuje. A jak zmieniam lokalizacje i mam sie szybko podlaczyc do sieci to nie musze modyfikowac recznie konfigow.
Konfiguratory maja ulatwic zycie - ale nie oznacza to - ze nie da sie sprawdzic jak dzialaja !!!!! Nawet kod zrodlowy tych konfiguratorow jest dostepny wiec mozna to poznac rowniez od podszewki !! Czy to, ze w gentoo jest emerge, ktore kompiluje pakiety powoduje ze w ubuntu/debianie nie ma gcc i np. dpkg-buildpackage ? Bo o ile pamietam, to spokojnie mozna pobrac apt pliki zrodlowe, zaladowac nawet wlasny zestaw patchy i zbudowac .deb paczke ! O normalnej kompilacji nie wspomne ;)

Kilka miesiecy temu stanalem przed zadaniem wybrania dystrybucji na mobilna stacje aby nie uzywac Visty. Przerobilem wiele roznych dystrybucji takich jak dreamlinux, fedora, suse, sabayon, linux mint, gentoo, debian etch, ubuntu i jeszcze pare innych cudownych, jedynych, niepowtarzalnych, najlepszych dystrybucji w ocenie ich uzytkownikow ;) ;)

Wybralem ubuntu - dlaczego ? Za trzymanie sie dat wydan ! Upgrade co pol roku. Duza liczba pakietow ! Wykrycie wszystkiego co mam w lapku bez koniecznosci marnowania czasu na poszukiwanie rozwiazan problemow. Postawienie systemu wstepnie skonfigurowanego do dzialania w ciagu 30 minut wraz ze srodowiskiem graficznym opartym na compiz-fusion (na gentoo dostrojenie i przekompilowanie wszystkiego do takiego stanu zajelo mi 2 dni ;P). Ubuntu ma oczywiscie wady i wiele rzeczy mi sie tutaj nie podoba, choc w wiekszosci wypadkow beda to problemy oprogramowania a nie dystrybucji (np. network-manager nadpisujacy configi reczne - to program gnome wiec bez stosownych poprawek w kazdej dists bedzie zachowywal sie podobnie.)

Dlaczego inne dists odpadly -- wiekszosc z nich - z powodu braku duzej liczby programow w paczkach. Wiekszosc rzeczy, ktore uzywam musialbym budowac recznie, pozniej dbac o reczne aktualizacje itd itd.
To byl dla mnie warunek konieczny -- programow nakompilowalem sie juz dosc ;] ;] Niech teraz robia to za mnie inni.

Czesc odpadlo ze wzgledu, ze nie cierpie rpm`owych dystrybucji ;] Ot takie przyzwyczajenie od czasow jak zamiast redhata 5.1 (nie mowie o wersji enterprise ;P) postawilem debiana (2.0 hamm albo 2.1 slink - teraz juz nie pamietam, ktory byl pierwszy).

Na placu boju pozostalo -- gentoo, debian etch i ubuntu...

Etch -- odpadl ze wzgledu na czestotliwosc wydan. Niestety chlopaki wciaz maja problemy z utrzymaniem dat wydan i wszystko przeciaga sie niemilosiernie dlugo. Zostal jedynie jako dystrybucja dodatkowa - abym mial mozliwosc zapoznania sie z nowymi rozwiazaniami wprowadzonymi do dists od czasow woodego i sarga.

Do gentoo przywiazywalem wieksza uwage -- ale po czasie zmarnowanym na dopieszczanie konfiguracji i ciagla rekompilacje swiata poszedl do /dev/null. Niestety kupilem sprzet do innych celow niz wieczna kompilacja wszystkiego co sie da ;] ;] ;]

Z trojki zostal ubuntu - bo nic innego na placu boju nie zostalo.

Teoretycznie moglbym uzywac bsd -- ale mam go na stacjonarnym i ilosc czasu jaka poswiecilem na konfiguracje odstraszyla mnie tak samo jak gentoo.

Obecnie mam -- ubuntu 7.10 - ubuntu 8.04 (w celach testowych, wykrywania bugow i zapoznawania sie ze zmianami w nadchodzacym nowym wydaniu, ktore juz w kwietniu tego roku) i Etch bo czasami przyjdzie zrobic cos na debianie a oni troche tam zaczynaja czarowac i warto wiedziec o rozwiazaniach typowo debianowych.

To tyle tego przydlugiego wywodu ;) A co wybrac ? Po ponad 11 latach mojej przygody z linuksem -- moge powiedziec -- dowolna. Byle tylko poznac zasady jak ona dziala, zapoznac sie z procesami, ktore odpala, poznac konfiguracje, poznac zasade dzialania magicznych konfiguratorow itd. itd. Po kilku latach, nie straszna Wam bedzie zadna dystrybucja i bedziecie mogli wybrac dowolna. A bedzie w czym przebierac: http://www.distrowatch.com

Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: 9 lut 2008, o 15:32 
Pisarz
Pisarz

No ja ju? od jakiego? roku mam mandrive i powiem szczerze ?e ca?kiem dobrze toto wygl?da. Jak na razie do?? ma?o rzeczy musia?em r?cznie konfigurowa?, wi?kszo?? robi?o si? automatycznie.

Oczywi?cie jak kto? b?dzie chcia? na tym postawi? server to ju? b?dzie wi?kszy problem ale jako komputer osobisty do pracy to sprawuje si? rewelacyjnie. Ze sprz?tem te? nie mia?em praktycznie ?adnych problemów, wszystko si? samo zainstalowa?o i ustawi?o.

Nawet wine w najnowszej wersji dzia?a ca?kiem ciekawie(nowsza ni? oficjalne rpm'y), programy z windowsa (nie wszystkie oczywi?cie) instaluje si? normalnie, czyli klikamy na plik exe i ju? :)

Jak dla mnie mandriva idzie w bardzo dobrym kierunku, wszystko jest coraz bardziej u?atwiane, dopracowywane i wygodniejsze.

Powiem szczerze ?e po rocznej pracy wy??cznie na linuxie w ?yciu do windowsa nie wróc? :) Nie b?d? tam mia? takich wygód jak tutaj. Nie mówi?c ju? o tym ?e wszystko darmowe :)

Oczywi?cie nadal linux jest nie dla osób które nic o tym nie wiedz?. Tzn mo?e inaczej, musi by? administrator. Powiem szczerze ?e ostatnio mojej matce zainstalowa?em mandrive :) U?ywa komputera do pisania, pasjansa, stron i poczty, wi?c wszystko to jest tam w wygodny sposób dost?pne.

Najlepsze Gry online

Tytuł: Re: Linux
PostNapisane: 31 mar 2010, o 11:25 
Pocz?tkuj?cy
Pocz?tkuj?cy

Od?wierzam stary temat.

Open suse, od paru lat mam tego pingwina. Przy 11.2 ju? mia?em do?? bo kde 4.1 by?o cholernie niestabilne. Teraz w wersji 11.2 jest ju? znowu fajnie jak za czasów 10.3. Stabilnie i mam wszystko (no prawie wszystko pod r?k?).

Dra?ni? mnie jedynie takie strony jak Onet, który uparcie wspiera Windows i niektóre multimedia nie chadzaj?.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]